„fortes fortuna adiuvat” (Terencjusz 195 – 159 r. p.n.e.)

Godziny otwarcia : Pon - Pt: 8.00-21.00 Sob: 8.00-14.00
  Kontakt : tel. 32 718 65 65 tel. 507 937 070

screening – badanie przesiewowe a rezonans magnetyczny część III

III.

Dzisiaj spróbuję wyliczyć czego możemy, a czego nie należy się spodziewać po badaniu całego ciała metodą MRI -Whole Body MRI (WB MRI).

Badanie to dobrze diagnozuje raka oskrzeli, nowotwory wątroby, raka nerek, raka jelita, chłoniaki, a także złośliwe guzy kości lub tkanek miękkich. Daje możliwość wykrycia zmian obrębie układu kostno-stawowego oraz mięśniowego.

Obrazuje neuroblastomę, mięsaka Ewinga, mięśniakomięsaka, nerwiakowłókniaki – oceniając ich możliwość chirurgicznego usunięcia.

Rozważa się wykonywanie WB MR przy podejrzeniu przerzutów do kości zamiast scyntygrafii.

Jak najbardziej może on wykryć w/w zmiany, ponieważ obrazuje warstwę korową i rdzeniową kości oraz szpik. Jest przez to bardziej czuły.

Natomiast scyntygrafia kości wykrywa tylko przebudowę, a jest badaniem bardziej obciążającym w porównaniu z MRI.

Natomiast należy pamiętać, że metoda użyta w WB MRI nie jest specyficzna dla nowotworu. Może ujawnić też zmiany zapalne, zakaźne, pourazowe – innymi słowy łagodne.

Metodę WB MRI można również wykorzystać jako skrining w diagnostyce dzieci i kobiet w ciąży.

Whole-Body MRI w krótkim czasie daje możliwość zobrazowania tkanek całego organizmu, od głowy, przez klatkę piersiową, jamę brzuszną oraz miednicę, aż po kończyny (bez rąk i stóp).

Dlaczego bez rąk i stóp – ludzie są za dłudzy i za szerocy w stosunku do możliwości aparatury :).

Żeby zobrazować całe ciało, metoda wykorzystuje ograniczoną ilość skanów (ok. 2000), przez to jest też mniej dokładna w stosunku do badania konkretnego organu. Trzeba mieć cały czas świadomość, że WB MRI to badanie przesiewowe i w żadnym razie nie może zastępować badania celowanego na daną części ciała. W sposób szczególny dotyczy to oceny układu krążenia, stawów, szyi czy prostaty. W takim przypadku zdecydowanie trzeba zrobić badania szczegółowe.

Podsumowując WB MRI jako skrining jest dobrym rozwiązaniem, jako metoda stawiająca ostateczną diagnozę – niewystarczającym.

Pozostaje mieć nadzieję, że medycyna i technologia nadal będzie szła na przód i za kilka lat da możliwość zeskanowania całego człowieka w MR w kilka minut z dokładnością do jednego milimetra. 🙂 Science fiction ? 🙂