„fortes fortuna adiuvat” (Terencjusz 195 – 159 r. p.n.e.)

Godziny otwarcia : Pon - Pt: 8.00-21.00 Sob: 8.00-14.00
  Kontakt : tel. 32 718 65 65 tel. 507 937 070

screening – badanie przesiewowe a rezonans magnetyczny część II

II.

Co wiadomo o skryningu z wykorzystaniem MRI?

Kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych porównywano obrazowe badania skriningowe oceniające skuteczność, koszty i bezpieczeństwo tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego – wyszły one na korzyść MR. Jedynie obrazowanie płuc przedstawiało się lepiej w TK.

Natomiast postęp technologiczny, nowe konstrukcje zastosowane w urządzeniach MRI (cewki, obsługa stołu, pozyskiwanie danych) pozwoliły na uzyskanie akceptowalnej jakość obrazu płuc w badaniu rezonansem magnetycznym.

Inną rzeczą jest to, że interpretacja badania metodą MR jest trudniejsza, bardziej skomplikowana i nie wszyscy radiolodzy posiadają wystarczającą wiedzę, aby jej dokonać.

Patrząc się pod względem wykorzystania badania Whole-Body MRI jako skriningu – metody zwiększającej skuteczność szybszego wykrycia najbardziej powszechnych chorób jakie nękają ludzkość (urazy, ch. serca, nowotwory) to można powiedzieć, że będzie miał on największe zastosowanie w diagnozowaniu nowotworów.

MR dobrze uwidacznia narządy takie jak, mózg, kręgosłup, wątrobę, trzustkę i nerki, a obrazowanie płuc jest obecnie do zaakceptowania. Diagnostyka serca, piersi i jelita grubego nadal się rozwija i na pewno będzie się jeszcze poprawiać. Stwierdzono jednak (w cytowanym powyżej badaniu w USA – „Why MRI Should Replace CT for Whole Body Screening” Richard Semelka, MD Medscape Radiology 2004), że w MR obraz wszystkich wyżej wspomnianych organów jest już obecnie na dopuszczalnym poziomie jeśli chodzi o skrining.

A było to już ponad 10 lat temu.

Na koniec cena.

Skrining powinien być stosunkowo tani, a przez to dostępny. Początki wprowadzenia nowych metod skrining zawsze są trudne. Pamiętam jak wysokie były ceny pierwszych badań TSH oceniające funkcję tarczycy z krwi. Obecnie jest to badanie powszechnie stosowane i dostępne dla zwyczajnego człowieka.