„fortes fortuna adiuvat” (Terencjusz 195 – 159 r. p.n.e.)

Godziny otwarcia : Pon - Pt: 8.00-21.00 Sob: 8.00-14.00
  Kontakt : tel. 32 718 65 65 tel. 507 937 070

Pole magnetyczne: obrazowanie, terapia i magnetoterapia cz. I

I.

W tym cyklu chciałabym przybliżyć pojęcie pola magnetycznego, jego działanie i czego możemy się po jego użyciu spodziewać. Oczywiście zgodnie z aktualną wiedzą, która codziennie się poszerzana.

Jest to dosyć skomplikowany temat i czasami trzeba będzie posiłkować się pewnymi uproszczeniami.

Zobaczenie struktur ciał ludzkiego za pomocą rezonansu magnetycznego jest możliwe dzięki wodzie.

Jak wiadomo woda stanowi 60-70 % masy dorosłego człowieka. Woda to H2O2 co oznacza, że zawiera zarówno atomy wodoru jak i tlenu. Przez użycie pola magnetycznego drobne cząsteczki (protony) wodoru ulegają „namagnesowaniu” – wzbudzeniu i ustawiają się wzdłuż linii tego pola w określonym kierunku.

Po umieszczeniu ciała w stałym polu magnetycznym poddawane jest ono działaniu fali elektromagnetycznej – wzbudzeniu, co powoduje powstanie minimalnych “fal wydzielanych” przez pobudzone drobne cząsteczki wodoru przy ich powrocie do stanu równowagi. Ta „wydzielana fala” jest różna w zależności od otoczenia i tkanki, z której pochodzi.

Następnie jest to wszystko zbierane i analizowane przez komputer i w rezultacie widzimy organy wewnątrz naszego ciała w obrazie trójwymiarowym.

Dzięki tym odkryciom wykorzystuje się pole magnetyczne do celów diagnostycznych – MRI jak i terapeutycznych.

Obecnie do celów leczniczych stosuje się pole magnetyczne zmienne, do obrazowania – pole magnetyczne stałe.

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej prac opisujących zastosowanie stałego pola magnetycznego w terapii. Uzyskiwane wyniki wydają się obiecujące.