„fortes fortuna adiuvat” (Terencjusz 195 – 159 r. p.n.e.)

Godziny otwarcia : Pon - Pt: 8.00-21.00 Sob: 8.00-14.00
  Kontakt : tel. 32 718 65 65 tel. 507 937 070

Kontrast

Dzisiaj chciałabym napisać kilka słów o kontrastach. Zdaję sobie sprawę, że może to być przydługawe i mało zrozumiałe. Starałam się tę wiedzę przekazać w sposób najłatwiejszy z możliwych, choć przez to mogły się wkraść pewne zbyt duże uproszczenia.

Co to jest kontrast i po co się go stosuje?

W badaniach obrazowych takich jak USG, Tomografia Komputerowa, Rezonans Magnetyczny zachodzi czasem konieczność podania kontrastu.

Kontrastem nazywamy substancję, która powoduje „wyostrzenie” obrazu, a czasami nawet ujawnienie jakiejś struktury, czy nieprawidłowego unaczynienia. Dzięki niemu powstaje lepsze oddzielenie między prawidłową tkanką, a patologiczną. W zależności od rodzaju badania, można w ten sposób określić np. funkcję nerek, uwidocznić małe naczynia, czy różnicować guzy.

Tak wzmocniony obraz pomaga lekarzowi postawić dokładniejsze rozpoznanie – czyli również pomaga pacjentowi, bo stawia się pełniejszą diagnozę.

Kontrast w zależności od jego przeznaczenia można podać doustnie lub dożylnie.

W zależności od zastosowanej techniki radiologicznej (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny), środki kontrastowe mogą być różnych rodzajów.

Stosowane są kontrasty: negatywne, pozytywne, rozpuszczalne w wodzie lub nie. Przez swoje właściwości mają też różną toksyczność.

W TK najczęściej stosuje się kontrast pozytywny, oparty głównie na solach baru i jodu. Dożylnie podawane są preparaty jodu, a te dzielą się na jonowe i niejonowe.

Podanie jodu u niektórych pacjentów może wywołać działania niepożądane – jonowe większe, niejonowe mniejsze.

Technika Rezonansu Magnetycznego jest nieco inna . Podany kontrast ma pewne właściwości magnetyczne, a przez to dzieli się na pozytywny i negatywny.

Przez to można uzyskać obraz hipertensywny (jaśniejszy) lub hipotensyjny (ciemniejszy) od pozostałych tkanek. Powoduje to uzyskanie lepszego obrazu z ostrymi granicami między narządami przez wzbudzenie pola magnetycznego.

To wszystko wykorzystuje się do diagnostyki: mózgu, mięśni, serca, wątroby, nerek, nadnerczy, narządu rodnego. Pozwala też wykazać przepływ krwi przez naczynia.

W MR stosowane są kontrasty pozytywne oparte na związkach głównie gadolinu.

Gadolin to pierwiastek ziem rzadkich.Należy on do lantanowców.

Czasami stosuje się pochodną witaminy B6 i manganu – głównie w ocenie guzów wątroby.

Negatywne kontrasty w technice MR to superparamagnetyki i ferromagnetyki różniące się wielkością cząstek.

Istnieją tez doustne kontrasty w MR, które poprawiają nam obraz przewodu pokarmowego.

Cały powyższy wywód pokazuje, jak czasem istotne jest podanie środka kontrastowego, by móc lepiej zobaczyć co jest w środku nas samych.