„fortes fortuna adiuvat” (Terencjusz 195 – 159 r. p.n.e.)

Godziny otwarcia : Pon - Pt: 8.00-21.00 Sob: 8.00-14.00
  Kontakt : tel. 32 718 65 65 tel. 507 937 070

Badanie płodu a MR cz.I

I.

Temat trudny? Mało rozpowszechniony? Drażliwy? Chyba tak.

Chcąc omówić badanie płodu metodą rezonansu magnetycznego należałoby zacząć od powodu, dla którego na nie się decydujemy.

Dlaczego jest ono wskazane? Jaki mamy cel w badaniu dziecka w łonie matki?

Jeżeli tak postawimy pytanie to znaczy, że lekarz ginekolog powziął podejrzenia i istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości u dziecka.

Każdy chciałby mieć zdrowe dziecko i jeśli jest taka możliwość, każdy zrobi wszystko, aby mieć w pełni sprawnego potomka. Dlatego warto zawczasu sprawdzić i jeśli zajdzie taka konieczność, mieć możliwość, aby zainterweniować i szukać pomocy u specjalisty.

Jeżeli w ocenie lekarza zachodzi taka potrzeba, pacjentka jest kierowana na dalsze badania prenatalne.

Badania te dzielimy na nieinwazyjne i inwazyjne.

Nieinwazyjne są obrazowe i wykonywane z krwi matki. Badania laboratoryjne to min. test podwójny, potrójny, NIFTY itp.

Badania inwazyjne to : aniopunkcja, biopsja kosmówki, fetoskopia itd.

Najczęściej wykonywanym badaniem prenatalnym jest usg płodu – jest to badanie standardowe

w ciąży. Jeśli wykaże ono jakieś nieprawidłowości lub są inne wskazania wynikające z wywiadu i badania pacjentki to zaleca się USG genetyczne.

Kolejnym krokiem do poszerzenia diagnostyki płodu może być wykonanie MR płodu.

Badanie to można zaliczyć do badań prenatalnych nieinwazyjnych.

Badania takie są wykonywane od 1983r.

Jest to badanie bezpieczne zarówno dla matki jak i dla płodu. Można powiedzieć nawet, że wykonanie takiego badania u dziecka w łonie matki jest łatwiejsze niż po jego urodzeniu. Łono matki stanowi jakby doskonałą „osłonę” do badania płodu.

Natomiast noworodka należałoby znieczulić, a jego stan nie zawsze może nam na to pozwolić szczególnie, jeśli występują wady wrodzone. Poza tym bardzo mało ośrodków wykonuje badania MR w znieczuleniu.

Należy także pamiętać, że MR ocenia nie tylko płód w łonie matki, ale i stan łożyska, jego morfologię i miednicę małą matki, co pozwala zaplanować ewentualne późniejsze postępowanie. Daje to możliwość wykonania natychmiastowych interwencji jeszcze zanim dziecko się urodzi. Można zaplanować poród i ewentualną operację tuż po nim, albo przygotować rodziców do podjęcia szczególnie trudnych decyzji i trudnego macierzyństwa w przypadku potwierdzenia podejrzeń wysuniętych w badaniu USG i badaniach kwi.